Zařízení staveniště a pravidla jeho provozu

+ Přidat inzerát

Zařízení staveniště a pravidla jeho provozu

Vydáno: 20.02.2015

Založení a provoz staveniště nejsou nijak upravovány právními předpisy. Je nutné pouze dodržovat projektovou dokumentaci a pravidla BOZP. Připravili jsme pro vás krátký souhrn opatření pro bezproblémový chod staveniště.

StaveništěPro staveniště je nejdůležitější, aby na něm všechno plynulo jako na drátkách. Materiál musí být správě uskladněný, stroje logicky rozmístěné, stejně tak zařízení pro administrativu. Klíčové je sestavení podrobného plánu pro chod staveniště, který zajistí plynulost celé stavby a také výrazně přispívá k minimalizaci nákladů.

Takový návrh zpravidla vyžaduje shromáždění všech dostupných podkladů pro vyhotovení projektu, zjištění, zda by bylo možné využít stávající objekty, veřejnou komunikaci a sítě. Další podrobnosti jsou pak zpracovány přímo v samotném projektu staveniště.

Staveniště a jeho uspořádání

Staveniště je ohraničený prostor zmapovaný v projektu. Rozděluje se do 3 hlavních částí podle funkce a lokality na objektovou (pro objekt, který je budován), úsekovou (v případě, že se staví více objektů) a centrální (pro celý rozsah výstavby). Na staveniště by neměly vstupovat nepovolané osoby, doporučujeme ho tedy obehnat staveništním oplocením s příslušnými bezpečnostními tabulkami.

Jednotlivé složky staveniště se rozdělují na:

  • Provozní - staveništní/mimostaveništní. Zajišťují plynulý provoz stavby, vhodné podmínky pro provoz strojů, dopravu a skladování materiálů, pro dodávku a rozvody vody a dalších nezbytných energií.
  • Výrobní - slouží především dodavatelům a zahrnují výrobny a dílny pro pomocnou stavební výrobu (např. betonárky).
  • Hygienické a sociální - slouží účastníkům stavby. Jedná se o ubytování, šatny, umývárny, WC a zařízení pro zdravotnickou péči. Právě vtéto složce je vhodné využít stávající nebo blízké objekty stavby.

Mostové jeřáby

Stavební komunikace a bezpečný pohyb strojů

Ještě před zahájením prací je nutné připravit bezpečnou komunikaci pro příjezd a pohyb vozidel na staveništi. Vjezdy na staveniště by měly být vždy označeny platnými dopravními značkami. Rychlost vozidel pohybujících se na staveništi je maximálně 30 km/h, není-li stanovena nižší rychlost.

Mezi nejčastěji využívané stroje na staveništích patří stroje pro zemní práce (rypadla, zhutňovadla), stroje pro manipulaci se stavebními materiály (nakladače, dopravní vozíky, nákladní automobily), stroje k zakládání staveb, injektážní práce, dopravě a zpracování betonu a stroje pro montážní a zdvihací práce.


Pro náročné práce na staveništi se využívají také mostové jeřáby. Jsou vybavené speciálními kladkostroji a ovládají se pomocí závěsných ovladačů.


Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑