Záludnosti zimních chodníků – jak a kdo je má udržovat?

+ Přidat inzerát

Záludnosti zimních chodníků – jak a kdo je má udržovat?

Vydáno: 05.01.2016

Kdo může za to, když se chodec zraní na zmrzlém chodníku? Povíme vám, kdo musí zimní chodníky udržovat, kdy můžete uplatnit svůj nárok na bolestné a na koho se obrátit v případě pojistné události.

Zimní chodníky jsou pro chodce mnohdy noční můrou. Led a neuklizený sníh umí potrápit každého z nás. Už nějakou dobu platí, že za úklid chodníků je jednoznačně odpovědný vlastník. To většinou bývá obec, která je tím pádem zodpovědná za to, když se na něm někdo zraní. Je však rozdíl v tom, pokud na chodce spadne například rampouch nebo sníh ze střechy. Zde je totiž odpovědný vlastník přilehlé nemovitosti, což může být i soukromý majitel, případně sdružení vlastníků.

Kdy je to na chodci?

Vlastník chodníku však může prokázat, že nebylo možné jeho bezpečný stav zajistit, například kvůli nenadálé sněhové kalamitě. Zákon uvádí, že odpovědnost za škodu související se stavem chodníků může vzniknout, když se neprokáže, že nebylo možné závadu odstranit, a že závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu nešlo zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem.

Pokud se však chodec pohybuje tak, že nebere v potaz stav chodníku, nemá na úhradu škody nárok. Zákon si tak zajistil, že vlastník musí komunikaci uklidit, ale chodec je zodpovědný za své chování a měl by jej přizpůsobit okamžitému stavu komunikace. Je to podobné, jako když řidič musí dbát stavu vozovky.

Usnadněte si práci s údržbou chodníku

Majitelé chodníku se ale určitě chtějí takovým situacím vyhnout úplně. Doporučujeme nic nenechat náhodě a udržovat chodník pravidelně. Sníh odhrábávejte, dokud je čerstvý. Ve starším sněhu jsou již kusy ledu, které jsou těžké a pro chůzi nepříjemné. Navíc snížíte riziko, že se někdo zraní. Nejlepší je chodník posypat štěrkem nebo pískem. Je ale nutné myslet na to, že budete muset materiál z chodníku odstranit. A pokud budete ošetřovat větší pozemek, nejlépe uděláte, když si pořídíte zametací stroje, které většinu práce udělají za vás.

Jak postupovat při pojistných událostech

Pokud se na chodníku zraníte, obraťte se na majitele chodníku a pošlete například na odbor správy městského majetku oficiálně písemné oznámení o úrazu. Popište v něm, co se vám přesně stalo, kde došlo k nehodě a přiložte i lékařskou správu, která vše dokumentuje. Výhodné je svědectví v písemné podobě. Pokud vás zranil nebo vám poškodil majetek sníh padající ze střechy, obraťte se na vlastníka domu. Dobré je také udělat si fotodokumentaci.

A co má dělat majitel chodníku? Nejlepším případem je, když je pro případ nehody na jeho pozemku pojištěný. Pojistit se může i firma najatá na údržbu komunikací nebo nemovitostí. V případě pojistné události je nutné co nejdříve kontaktovat pojišťovnu a škodu nahlásit. Pokud pojištění majitel nemá, je potřeba případ posuzovat individuálně. A uznanou škodu musí zaplatit ze svých prostředků.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

AXIOM REAL, spol. s r.o.

Mytí a čištění fasád, zateplených budov a paneláků, likvidace plísní, řas a dalších…

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑