Vyvracíme mýty o dřevostavbách
Mýty o dřevostavbách jistě slyšeli již všichni z nás. Slýcháme, že snadno shoří, napadají je škůdci, jsou neekologické…víte ale, že je většinou opak pravdou?
Když se u nás začaly objevovat první dřevostavby, kolovaly o nich nepodložené domněnky, ze kterých se později vyvinuly mýty. Ty dokonce mohou od koupě dřevostavby někoho odradit, a tak jsme pro vás připravili nejčastější fakta a mýty o dřevostavbách.
Mohou snadno shořet, napadají je škůdci, dlouho nevydrží… a takto bychom mohli ve výčtu nepodložených mýtů pokračovat. Dobrých důvodů hovořících pro dřevostavbu, které jsou však navíc pravdivé, je ale více. Tyto stavby jsou ekonomické, ekologické, vypadají esteticky a jsou variabilní.
Mýtus č. 1: „Dřevostavby snadno shoří!“
Je pravdou, že v minulosti byla zrovna požární bezpečnost příčinou, proč se začalo od dřevostaveb upouštět. V roce 1751 dokonce Marie Terezie vydala patent, který stavbu domů za dřeva omezoval. Možná proto v některých z nás převládá lepší pocit z cihlových staveb.
Tento mýtus o dřevostavbách je snad nejméně pravdivý. Dřevostavby musí splňovat přísné požární předpisy a mají předepsanou požární odolnost. Dřevo je sice samo o sobě hořlavé, ale moderní dřevostavby jistě nevzplanou jako krabička sirek. Větší riziko se skrývá, stejně, jako v jiných domácnostech, ve vzplanutí vybavení interiéru. Proto je vždy lepší mít doma hasicí přístroje.
Mýtus č. 2: „Dřevostavby napadají škůdci!“
Moderní montované dřevostavby jsou tvořené ze sendvičových panelů. Ty jsou již z výroby vyrobené z materiálů na bázi dřeva, ošetřených proti škůdcům. Desky zpravidla chrání obklady ze sádrokartonových deseka izolační kontaktní fasáda. Tyto materiály do značné míry dokážou zabránit napadení dřevěných materiálů biotickými škůdci.
Mýtus č. 3: „Kvůli dřevostavbám se ničí lesy.“
Mnoho zájemců o nový dům o dřevostavby odradí to, že jsou právě ze dřeva. Dřevo je však obnovitelným zdrojem energie a mnoho firem, které jej využívají, ročně sázejí další a další stromy a naše krásné lesy dřevostavbami rozhodně netrpí. Přírůstky dřeva jsou v naší zemi větší než plánovaná těžba. Výroba cihel a betonu zatěžuje životní prostředí víc než spotřeba dřeva.
Mýtus č. 4.: „Dřevostavba se špatně udržuje.“
Dřevostavba nemusí mít vnější opláštění ze dřeva, jak si mnozí lidé myslí. A právě vnější části rozhodují o tom, jak náročná údržba domu bude. Na trhu najdete fasády, které jsou prakticky bezúdržbové a stačí je omýt vodou. Je proto jen na vás, jakou fasádu si pro svůj nový dům zvolíte.
Zamilujte se do dřevostavby
Z vlastností dřevostaveb vyplývá, že jsou ekologické, šetrné k přírodě a v dnešní době i moc hezké. Projekt si však nechte vypracovat od spolehlivé firmy. Odborníci na jejich stavbu vám doporučí nejlepší možné řešení a rozptýlí všechny vaše obavy. Milovníci dřevěných domů mezi další výhody uvádějí variabilitu, dobré odvětrávání a hlavně také rychlou výstavbu. Profíci v tomto oboru vám nový domov postaví již za pár týdnů.
Rozhodli byste se pro dřevostavbu? Napište nám do diskuze
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing