Využijte dešťovou vodu efektivně
Chcete ušetřit své finance za spotřebu domácnosti a zároveň udělat něco pro naši planetu? Vodou plýtváme více, než je pro Zemi únosné. Díky chytrým dešťovým programům je však možné snížit spotřebu pitné vody až o polovinu!
Opětovné využití dešťové vody se vyplatí z ekologického i ekonomického hlediska. Přesto, že zdroje sladké vody představují pouhých 0,3 %, lidé s nimi stále plýtvají. Průměrná spotřeba pitné vody na osoby je přitom průměrně 100 l. Přesto by to mohlo být daleko méně. Stačilo by, kdybychom dokázali výhodně využívat dešťovou vodu na zalévání, praní, splachování nebo například na mytí auta, na které je zbytečné plýtvat vodu pitnou.
Chytré zacházení sníží spotřebu pitné vody o polovinu
Využití dešťového programu není složité. Největším problémem je neznalost lidí a strach, že je jeho instalace přijde na hodně peněz. Důležité je zjistit, jaký typ nádrže na dešťovou vodu může váš dům využívat a dle toho lze postupovat dále. Zachycená voda se může používat na zalévání zahrady, ale může sloužit rovněž k praní či splachování toalety. Pokud jí máte dostatek, můžete ji třeba také využít pro okrasné zahradní jezírko. Dešťová voda se vlastně hodí pro tyto účely více, protože chlorovaná pitná voda vytváří více vodního kamene. Výsledný efekt je tedy lepší rozpuštění mycích a pracích prostředků a delší životnost našich spotřebičů.
Jak funguje dešťový program?
Všichni známe sudy na dešťovou vodu na zahrádkách. Takové nádrže jsou většinou pod okapem a voda se z nich bere hadicí nebo konvicí. Výhodné to je zejména v létě pro zalévání vyprahlých záhonů. Přesto je však tento systém poněkud zastaralý a má mnoho nevýhod, kterých se zbavíme použitím plně automatizovaných systémů na zachycování a zpětné využití dešťové vody.
Systém se skládá z několika částí:
- z plastové podzemní nádrže na dešťovou vodu
- filtru pro čistění vody
- domácí vodárny
- přepínače na vodovodní řad či studnu, kdyby byl dešťové vody nedostatek
Sestavy dešťových programů tvoří většinou velká plastová nádrž, která je připojena s nástavbovou šachtou a bezpečnostním přepadem. Tyto nádrže se zapouští do země, a proto nejsou vidět a nikde nepřekáží. V nástavbové šachtě jsou umístěny veškeré potřebné komponenty, jako filtr přítokové vody, domácí vodárna i systém pro zabezpečení přepnutí na vodu z řadu, pokud by množství v nádrži nestačilo spotřebě domácnosti.
Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?
Vždy se rozhodujte pouze pro certifikované a 100% vodotěsné nádrže, které vydrží po dlouhou řadu let. Typy plastových jímek se od sebe liší svou konstrukcí vzhledem k povolenému způsobu uložení a následnému zatížení. Statické dimenzování ještě rozlišuje nádrže k obetonování, které se musí dále na stavbě staticky zajistit a samonosné, které již není nutné staticky zajišťovat.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
Jak se staví pergola?
Simona Volejníková | 07.03.2018Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka
Martina Skutilová | 21.08.2017Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč
Jana Batelková | 12.04.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing