Venkovní nátěry: řiďte se trendy a jděte do šedé
V současnosti si na trhu můžete vybrat z nepřeberné škály odstínu exteriérových i interiérových barev. Jedny ale vedou - šedé odstíny. Možná díky jejich neutralitě, možná díky tomu, že v nás evokují návrat k přírodě. Jsou prostě IN.
Ploty, pergoly, zahradní nábytek nebo dřevěné obložení domu. Všechny tyto prvky mohou dostat moderní šedý odstín. Stále více preferujeme přirozený vzhled dřeva a milujeme patinu. Nemáme ale čas čekat, až dřevo zestárne, a tak si pomáháme jinak - speciálními barvami a nátěry.
Špičkou mezi nátěrovými hmotami jsou HK Lasur v 17 odstínech ryzí šedi. Obsahuje rozpouštědla a nejmodernější kombinací účinných látek.
Zpátky do minulosti
A jak se dřevo ošetřovalo dříve, když jsme ještě neměli k dispozici moderní lazury? Použilo se to, co příroda dala - například volská krev smíchaná s vápnem, která sloužila jako konzervační prostředek a chránila dřevo před dřevokazným hmyzem a vlhkostí. Do směsi se přidávaly také saze, sůl nebo oxidy železa z hlíny, které jí dodaly požadované zabarvení. Dřevo časem zestárlo a získalo krásnou patinu, po které dnes toužíme i my. Ale chceme ji hned. Jak na to?
Jak vybrat vhodný venkovní nátěr
Při výběru venkovní lazury bychom se rozhodně neměli řídit jenom podle ceny. Levné nátěry bývají velmi málo odolné vůči povětrnostním podmínkám. Stačí jedna zima a na jaře můžete natírat znovu. Ve výsledku se tedy nákup levné lazury vůbec nevyplatí, a to jak finančně, tak časově (jen si představte, kolik hodin jste strávili natíráním plotu či pergoly!). Naopak by nás měly zajímat především:
- Doba ochrany dřeva. Dlouhodobost prověří realita a ne zbožné přání některých výrobců uvádějících na obalech nesmyslné údaje. Renovační interval se pohybuje zhruba od 3 do 6 let v závislosti na odstínu, ale také umístění nátěru. Jiné to bude na štítové stěně, jiné na podbití.
- Impregnace a lazura v jednom. Ocení laik i profesionál. Nemusíte kupovat více plechovek barvy a hlavně ušetříte spoustu času.
- Před čím lazura chrání. Důležité je, aby bylo dřevo po nátěru chráněné proti dřevokazným, dřevo zbarvujícím houbám, plísním a řasám. Mělo by odolávat i povětrnostním podmínkám a UV záření.
- Vzhled. Samozřejmě nás také zajímá výsledná podoba dřeva po nátěru. Například tenkovrstvé lazury s menším obsahem sušiny se dobře vsáknou do dřeviny a zvýrazní její kresbu. Opakem jsou potom krycí nátěry.
Chcete šedou i v interiéru? Potom jsou pro vás vhodné Hartwachs-Öl od Remmers. Jde o populární a žádanou povrchovou úpravu dřeva za pomoci přírodních olejů a vosku vytvářející dokonalou imitaci starého nábytku, obložení či podlahy, a to nejen na chalupě, ale i v moderním bytě.
Dokonalou imitaci dřeva si můžete vytvořit i sami. Například palubky nejdříve vydrásejte a až potom natřete pomocí štětce nebo lněného hadru. Přebytečný olej vždy setřete houbičkou.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU
FV-Plast a.s. | 11.04.2016Vybíráme vrtáky do železa
Veronika Pátková | 17.03.2016Objevte kouzlo a krásu špaletových oken
Jana Batelková | 03.03.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing