V březnu a dubnu je čas oživit trávník

+ Přidat inzerát

V březnu a dubnu je čas oživit trávník

Vydáno: 31.03.2015

Aprílové počasí je známkou toho, že jaro skutečně dorazilo. Ať už teď ale máme jakékoli počasí, máme především nejvyšší čas na obnovu trávníku. A my vám poradíme jak na to.

Po zimě je často trávník poničený, plný suchých míst, nebo dokonce napadený zimní plísní. Jako první byste proto měli sáhnout po vertikutátoru nebo vertikutačních hrábích, se kterými zbavíte trávu odumřelé plsti, mechu a porušíte kořínky trávy, které se budou moci větvit a sílit. Kromě toho se vyplatí trávník i provzdušnit (aerifikovat) provzdušňovacími vidlicemi, což znamená udělat do něj díry a ty pak ideálně zasypat pískem.

Pokud najdete v trávníku holá místa, přikročte následně k přísevu travní směsí pro zakládání trávníků, nebo travní směsí pro obnovu trávníků. A doporučit vám můžeme i tzv. trávníkovou náplast, což je výrobek 3v1 - substrát, travní směs a hnojivo.

Úplná obnova trávníku

Pokud je váš trávník zničený z více než 50 %, pak platí pravidlo, že je lepší obnovit jej celý. To znamená v prvé řadě vylepšit kvalitu půdy. A abyste věděli jak na to, připravili jsme pro vás základní přehled druhů půdy a tipy, jak je zkvalitnit:

Hlinitá půda

  • Na celou plochu nasypte 3-5 cm písku a 1cm kompostu. Vše zpracujte do hloubky 10 cm.

Písčitá půda

  • Do půdy důkladně zapracujte rašelinu nebo kompostovou zeminu. Na 100 m² budete potřebovat cca 10 pytlů.

Kyselá půda

  • Kyselá půda vyhovuje rododendronům, hortenziím, magnoliím a dalším oblíbeným rostlinám. Pokud však chcete její PH vylepšit, přimíchejte do ní vápno.

Alkalická půda

  • Tento typ půdy obsahuje nedostatek železa a vápníků, a proto doporučujeme trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem.

Zakládání trávníku

Pohnojení

Jakmile jste svůj trávník oživili, provzdušnili a „zazáplatovali" jste holá místa, můžete se pustit do sekání a hnojení. Aby byl váš trávník hustý a sytě zelený, potřebuje mu totiž dodat především dusík. K přihnojování se ovšem pusťte až po prvním posekání a tehdy, když bude před deštěm, aby se hnojivo co nejrychleji rozpustilo a dostalo do půdy. Další hnojení zopakujte v červnu a třetí ještě v srpnu. Tehdy však místo dusíkatých hnojiv použijte hnojivo s draslíkem.

Abyste hnojivo rozmístili rovnoměrně, doporučujeme použít rozmetač.

První sekání

Budete-li letos investovat do nové sekačky, ať máte jakoukoli zahradu, doporučujeme zvolit sekačku benzinovou. Sekat s nataženým kabelem je risk a navíc je to dost nepohodlné. Kromě sekačky se ovšem porozhlédněte také po ručním aku zastřihávači, se kterým se snadno dostanete k trávě rostoucí kolem plotů, pletiva, zídek, obrubníků, okrasných záhonů apod.

Pravidelné sekání, hnojení a zalévání ve slunečných, suchých dnech zbaví váš trávník řadu plevelů. Přesto ale nakonec zmíníme i boj s těmito nechtěnými hosty. Naše rada totiž bude dokonale prostá. Až budete hnojit, sáhněte jednoduše po hnojivo s obsahem granulí pro hubení plevele. Dostanete tak dvě mouchy jednou ranou!

Zakládání trávníku

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

Jak se staví pergola?

Simona Volejníková | 07.03.2018

Jak se staví pergola?

Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete…

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Martina Skutilová | 21.08.2017

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Objevte kouzlo moderních pergol. Díky nim si můžete prodloužit léto! Při menších úpravách…

Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč

Ne každému bylo do vínku dáno, že je rozeným designérem a organizátorem prostoru. Přesto…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑