Srubové domy jako soulad s přírodou. Objevte jejich kouzlo!

+ Přidat inzerát

Srubové domy jako soulad s přírodou. Objevte jejich kouzlo!

Vydáno: 11.12.2014

Sruby a roubenky jsou stavěny již od pradávna. Ne náhodou jsou nejoblíbenější v horských oblastech s vysokým zalesněním, kde napadají metry sněhu. Nabízejí totiž pohodlné a teplé bydlení.

Co vás napadne, když se řekne srub? Životní styl v souladu s přírodou, světlo krbu, bydlení v rustikálním stylu, vůně dřeva… Dřevěné sruby v kanadském či skandinávském stylu si najdou své zastánce i kritiky. Ti tvrdí, že se do našeho prostředí tento styl srubů nehodí. Je pravda, že stavby v našich českých horách mají svůj typický rys a měly by být dodržovány jisté architektonické zásady. Pokud se však podaří zasadit stavbu do přírody vhodným způsobem, není třeba se stavby obávat.

Jaký má být srub uvnitř?

Dá se říci, že při zařizování interiérů srubů a roubenek se meze nekladou. Vybrat si můžete rustikální vnitřek, modernější design, nebo nenásilně tyto dvě formy spojit. Vhodným řešením do takovýchto charakteristických staveb jsou moderní kuchyně na míru, které mohou mít dle požadavků zadavatele rustikální nádech. Vše ve srubu může být ze dřeva, ale můžete sem připojit také jiný nábytek. Pokud se rozhodnete pro stavbu srubu a nejste si jisti tím, zda úkol vybavení interiéru zvládnete sami, obraťte se na rozumné designéry, kteří dokážou propojit ducha stavby s bydlením.

Jak se staví srub

Při stavbě srubů záleží na upřednostňované technologii. Technika stavby kanadských srubů se zakládá na použití kulatin, které slouží jako hlavní stavební prvek. Při této technologii se kmeny zbaví kůry a poté se opracují tak, aby nemohlo dojít k tvorbě mezer mezi kulatinou. Specializované firmy, které staví kanadské sruby a srubové domy, k realizaci používají mobilní jeřáby s profesionální obsluhou, bez které by stavba nebyla možná. Jeden kmen totiž váží stovky kilogramů a je nutné jej uložit přesně na místo, kam patří. Přitom je potřeba maximální přesnost, aby tepelná izolace kanadského srubu byla co možná nejlepší.

Stavba srubů je prováděna z na sebe kladených dřevěných trámů. Nejvíce se stavějí v místech, kde je velká koncentrace lesů, například v Severní Americe nebo ve Skandinávii.

Poctivé a spolehlivé firmy, které se zabývají stavbou roubenek a srubů, při těžbě dřeva dbají na přísnou kontrolu a z použití vylučují nevhodné kusy, které mohou být shnilé, křivé, nebo jsou točité. Tím se vyvaruje firma toho, že pro stavbu využije dřevo, které napadl hmyz, nebo dřevo, které má potrhaná vnitřní vlákna po větrných pohromách.

Technologie staveb srubů

  • Kanadská technologie – tato technika stavby používá kulatiny a kmeny zbavené kůry
  • Norská technologie – používá klády, které jsou opracované ze dvou stran. Stěny srubů jsou rovné. Charakteristický je také tak zvaný „norský spoj“, kdy se spoje zaklíní do sebe.

Tepelně-izolační vlastnosti srubů

Dřevo má vlastnosti tepelných izolantů. To znamená, že teplo odráží zpět do místnosti a jeho schopnost akumulace je opravdu malá. Do vnitřní části srubu je proto dobré umístit prvek, který akumulaci zvládne dobře, například zděnou příčku, kachlová kamna nebo zděnou pec. V českém prostředí je norma srubové stěny o tloušťce 30-35 cm. Postupné vysychání dřevostavby však dovoluje i menší tloušťku. V Norsku má většina srubů masivní dřevěné stěny 20 cm, a to bez dodatečného izolování uvnitř. Přitom ve většině norského území nejsou zimní teploty pod - 30 °C nijak vzácné.

Jednou z nejdůležitějších věcí je těsnost všech tesařských spojů a podélné vodorovné drážky, které jsou na styku trámů a klád ve stěně. Tak zvané „tepelné mosty“ zapříčiňují největší tepelné ztráty. Jsou to místa, která mají oproti jiným částem domu výrazně nižší tepelně-izolační schopnosti. Správné provedení všech tesařských prací a izolací zajistí, že ve srubové stěně tepelné mosty nebudou vznikat.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑