Šest nejčastějších mýtů o zateplení domu
Myslíte si, že se vám zateplení nevyplatí, že kvůli němu vznikají plísně, nebo že vám stačí utěsnit okna? Nejčastější mýty a polopravdy o zateplení vám přinášíme v tomto článku.
Mezi lidmi koluje spousta nepřesností a polopravd týkajících se zateplování. Zaručenou „radu“ vám dá téměř každý, kdo přišel s tímto problémem do styku, nebo ho alespoň z dálky zahlédnul. Ne vždy je to ale přesně tak, jak vám soused od vedle nebo chytrý štamgast v místní hospůdce povídají.
Mýtus č. 1: Výměna oken mi ušetří nejvíc peněz
Toto tvrzení není zcela přesné. Pokud pozorujete z tohoto místa větší úniky, měli byste začít zde. Ekonomicko-energetické spojení ale sleduje návratnost finančních prostředků na jednotku energie. Z takového pohledu má zateplení z vnějších stran kratší návratnost. Utěsnění oken zajistěte tak, aby bylo přiměřené. Naprostým utěsněním totiž zamezíte i větrání.
Mýtus č. 2: Dům přestane dýchat
Aby byla izolace účinná, musí dýchat. To znamená, že příjem a následný výdej vzduchu zásadně ovlivňují použité materiály. Zateplením ovlivníte zejména průchod vodních par stěnou. Vždy se rozhodujte pro konkrétní materiál vzhledem k vlastnostem stavby a problém nevznikne. Mezi nejnovější trendy v zateplování patří provětrávané fasády, které představují velice výhodnou metodu. Jejich velkou výhodu představuje právě ono dýchání.
Odvětrávané fasády z hlediska ekonomie nemají konkurenci. Jsou prakticky bezúdržbové a vydrží vám až 50 let.
Mýtus č. 3: Zateplení zvládnu svépomocí
I když vám možná přijde, že připevnit materiál na zeď umí každý, zateplení svépomocí nedoporučujeme. Značně tím snížíte pravděpodobnosti dosažení optimálních úspor energie a ani životnost nové fasády nebude zřejmě taková, jakou očekáváte. Raději si proto najměte někoho, kdo má se zateplováním dobré zkušenosti a ví, jak materiál správně zkombinovat a nainstalovat.
Mýtus č. 4: Problém s vlhkostí? To vyřeší izolace!
Jestliže máte problém s vlhkostí v domě a tvoří se vám zde plísně, zateplení nebude správným řešením. Jděte po skutečné příčině problému a zjistěte, odkud vlhko pochází. Může to být vadná hydroizolace, nedostatečné větrání a mnoho jiných maličkostí. Zateplení obvodních stěn vám pomůže snížit kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu konstrukce, ale pokud je zdroj vlhkosti ukrytý někde jinde, nová fasáda vám nepomůže.
Mýtus č. 5: Speciální omítku nepotřebuji
Používání nekvalitní necertifikované napodobeniny omítky, stejně jako nedokonalé provedení se vám obvykle vymstí. Tepelná izolace totiž pracuje v závislosti na teplotách i vlhkosti, a tak nevhodné materiály popraskají. Proto byste měli používat pouze pružné a poddajné speciální tmely a omítky a v nich zakotvené výztužné síťoviny. Ty zajistí rozložení namáhání do celé plochy.
Mýtus č. 6: Zateplení se mi nevyplatí
Tato věta není zase tak neobvyklá. Komplexní zateplení vám ale může ušetřit 50-80 % nákladů za energie. V zimě se snižují náklady na vytápění, nevznikají tepelné mosty a u novostaveb si můžete dovolit vytápěcí systém s nižším výkonem. A v létě zase úsporu poznáte na účtech za klimatizaci. Zateplení je navíc možné financovat pomocí státních dotací, mezi které patří například Zelená úsporám, určená ke snižování energetické náročnosti rodinných domů.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU
FV-Plast a.s. | 11.04.2016Vybíráme vrtáky do železa
Veronika Pátková | 17.03.2016Objevte kouzlo a krásu špaletových oken
Jana Batelková | 03.03.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing