Připravte zahradu na podzim
Letní sezona má na kahánku a přichází chladnější období. V něm je potřeba pomalu začít ukládat zahradu ke spánku a udělat potřebné práce.
Podzim přináší úbytek vegetace a musíme již počítat s prvními přízemními mrazíky. Kromě sklízení úrody se věnujte výsadbě keřů, ovocných stromů i trvalek. Začněte také s přípravou krmítek pro ptactvo a jabloně, hrušky i ostatní opatřete ochranou stromů proti okusu. Hladové srnky dokážou v zimě napáchat překvapivou neplechu.
Okrasné stromy do zahrady, dřeviny a keře upravujte podle potřeby, například na bobulovinách v září zkraťte dlouhé výhonky. U rybízu a angreštu klidně i o třetinu. Máte-li na zahradě vinnou révu, zavažte dobré hrozny do sáčků nebo je ochraňte sítí, aby vám úrodu nesezobalo ptactvo.
Uložte květináče ke spánku
Až venku bude zimněji, nezapomeňte vypustit vodu ze zahradních hadic, které určitě na noc schovávejte. Venkovní okrasné květináče nemusejí vždy odolat mrazu, proto je očistěte a překlopte je dnem vzhůru, aby do nich v zimě nesněžilo a nenapršelo. Led by mohl totiž zapříčinit prasknutí materiálu. Další květináče obalte tepelnou izolací a přestěhujte na místo, kam na ně nebude pršet nebo sněžit.
Postarejte se o zem
Uklizený trávník je základem. Provzdušněte jej a zbavte travní plsti pomocí vertikutátoru. V sadu na podzim posekejte trávu a odvezte ji pryč. Mohli by se sem totiž nastěhovat hraboši. Stejně tak listí spadané na zem je potřeba shrabovat pravidelně. Můžete jej pak vložit do kompostu. Nikdy však nekompostujte listí z ořešáku, protože obsahuje nevhodné látky. Pravidelným shrabováním si také ušetříte práci.
Na konci září připravte ptačí krmítka. Přitom myslete na to, aby se na ně nemohly dostat kočky.
Okrasný trávník ošetřete podzimním hnojivem. To mu pomůže lépe přezimovat a ochrání jej před sněžnou plísní. Hlavně pod korunami stromů je dobré použít ostré hrábě, díky kterým se půda provzdušní a odstraní se zakuklené škodlivé larvy.
Práce s květinami
Dá se říct, že podzim je pro milovníky zahradničení rájem. Přesaďte kosatce, pivoňky a drobné cibuloviny. Ještě v září můžete vysazovat narcisy a hyacinty, do hloubky 10 až 15 cm. V poslední třetině září vysaďte tulipány. Před vyschnutím je ochráníte kompostem, posekanou trávou nebo rašelinou, případně chvojím.
Ošetřete zahradní techniku
Myslete i na užitečné zahradní pomocníky. Benzínové stroje, jako je sekačka nebo křovinořez, je potřeba ošetřit. Pokud nejste zrovna domácí kutil, je ideální dát tuto techniku do odborného servisu, kde ji seřídí, vyčistí a podobně. Někde po sezóně nabízejí dokonce servisní prohlídky zdarma.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
Jak se staví pergola?
Simona Volejníková | 07.03.2018Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka
Martina Skutilová | 21.08.2017Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč
Jana Batelková | 12.04.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing