Požární bezpečnost staveb aneb Neznalost neomlouvá

+ Přidat inzerát

Požární bezpečnost staveb

Vydáno: 30.09.2013

Požární bezpečností staveb se zabývají zejména autorizovaní technici a úředníci. Tzv. PBŘ neboli požární bezpečnostní řešení má každá budova. Tento projekt zpracovává fyzická osoba s oprávněním k výkonu projektové činnosti.

Požárně bezpečnostní řešení stavby musí být ze zákona součástí každé projektové dokumentace. Pokud by se tak nestalo, nebude vydáno stavební povolení. Tento předpis platí bez výjimky pro všechny budovy - komerční i obytné. Požárně bezpečnostní řešení stavby musí obsahovat stručný popis stavební konstrukce, účel využití budovy a zhodnocení stavebních hmot. Zpráva také řeší možnosti provedení požárního zásahu, evakuaci osob, zvířat i majetku a stanovuje únikové východy.

V neposlední řadě si tak všímá rozvodů vodovodního potrubí, vzduchotechniky a vytápění. Zejména pro komerční budovy je důležité znát vnitřní i vnější odběrná místa vody a rozmístění hasicí techniky - nejčastěji hasicích přístrojů. Proto jsme si pro vás připravili přehled hasicích přístrojů. Mějte ale na paměti, že podle vyhlášky 246/2001 ministerstva vnitra máte povinnost provádět revizi hasičských přístrojů minimálně 1x ročně.

Víte, po jakém hasicím přístroji sáhnout?

  • Vodní hasicí přístrojVODNÍ - jsou vhodné pro hašení pevných organických látek, jako je papír nebo dřevo. Můžete s ním ale uhasit i hořlavé kapaliny rozpustné ve vodě - alkoholy a ketony (aceton, butanon). V žádném případě jimi nesmíte hasit elektrická zařízení pod napětím, ani alkalické kovy.
  • PRÁŠKOVÉ - ideální pro hašení elektrického napětí, tekutých plynů, jako je propan-butan a tekutých hořlavin. Často je vídáte například v knihovnách nebo archivech.
  • PĚNOVÉ - hasí se s nimi hořlavé kapaliny nemísící se s vodou (benzín, laky, oleje). Nesmí se používat pro hašení zařízení pod elektrickým napětím a látek prudce reagujících s vodou.
  • PŘÍSTROJE S CO2 - uhasí elektrické zařízení pod napětím a hořlavou kapalinu v potravinářském průmyslu. Nesmí se použít pro hašení sypkých látek a alkalických kovů.

Pro elektroniku a PC existují speciální hasicí přístroje, které nezpůsobují termický šok. Chrání tak požárem nezasažené části.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑