Pasivní dům - investice do něj se vám brzy vrátí
Pojem pasivní domy jste už určitě slyšeli. Co všechno ale o nich víte? V našem článku vás s nimi dopodrobna seznámíme. Uvidíte, že investice do pasivního domu se vám určitě vyplatí.
Pasivní dům je specifická stavba, která musí dodržovat přesně stanovené parametry. Pasivní dům se vyznačuje tím, že smí spotřebovat pod 20 KWh/m2 tepla na vytápění za rok, což je 5-6 krát méně než běžné domy. Zároveň má mít neprůvzdušnost n50 max 0,6 l/h. Základem je nepustit skoro žádné teplo ven a co nejefektivněji využívat tepelné zisky od osob, spotřebičů, z odpadajícího slunečního záření nebo z odpadního vzduchu.
Jak vypadá perfektní pasivní dům:
|
|
Nepodceňujte výběr pozemku
Pokud uvažujete o stavbě pasivního domu, věnujte větší pozornost výběru pozemku.
Měl by být určený pro obytnou zástavbu, mít vyřešeny inženýrské sítě. Zjistěte si jaké je podloží, okolní krajina, občanská dostupnost a vybavenost. Pro projekty rodinných domů v pasivním standardu jsou důležité také další faktory, jako nadmořská výška, sklon svahu a tvar terénu, vítr, mlha, okolní zástavba, hustota a druh okolní vegetace a vodní plochy. Opravdu kvalitní projekt pasivního domu vám tedy může vypracovat pouze skutečný profesionál.
Řešte vnitřní dispozice domu
Vnitřní dispozici vám projektant navrhne s ohledem na teplotní režim, jeho regulaci i potřebu denního osvětlení. Místnosti by měly být rozděleny na vytápěné a nevytápěné. Tuto vytápěnou a nevytápěnou zónu je nutné důkladně tepelně oddělit. Obytná část místností se umísťuje na osluněné straně, od jihovýchodu po jihozápad s teplotami kolem 20 °C, ložnice k severovýchodu až k jihovýchodu. Teplota obytných místností by neměla přesáhnout 27 °C.
Koupelny, které patří k nejteplejším místnostem, je nejvhodnější situovat blíže ke středu. Komunikační a skladové prostory se nacházejí na severní straně domu, případně v nevytápěné části. Taková dispozice umožňuje lepší využití interiérů i s ohledem na přirozené osvětlení místností a solární zisky okny.
Líbí se vám projekty bungalovů? Lze je vypracovat v pasivu! Dopřejte si skutečný komfort a nízké náklady za provoz domu.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing