„Pokud má dřevostavba nějaké neduhy, většinou za ně může sám majitel,” říká odborník na montované stavby
Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10 letech ale naštěstí nastává jejich boom a ony dokazují, že si přízeň rozhodně zaslouží.
Pokud jste tedy již slyšeli něco o tom, že mají dřevostavby problémy s vlhkostí, životností nebo dokonce hořlavostí, dovolte nám, abychom vám to více osvětlili. Většinu problémů si totiž způsobí majitel svým nezodpovědným chováním.
Jaký projekt, takový dům
Věřte svému projektantovi. „Řada chyb v projektu vzniká právě proto, že investoři jsou neoblomní a nejsou ochotní posunout příčku ani o centimetr,“ říká Pavel Šimek, odborník na dřevostavby. Díky tomu ale mohou vznikat problémy, které zjistíte třeba až za pár let - např. tepelné mosty způsobující vlhnutí konstrukce a vyšší náklady za vytápění.
Projektant ví nejlépe, jak dům navrhnout, aby byl energeticky úsporný a zároveň komfortní. Samozřejmě, že můžete mít požadavky na své budoucí bydlení, ale co se týče technologií, nechte si poradit. Ušetříte si tak nejen spoustu starostí, ale ve finále i spoustu peněz.
Co hrozí při chybách v projektu? Vznik tepelných mostů a s nimi zvýšená spotřeba energií na provoz domu.
Větrání je základem zdravého bydlení
A to v každém domě, nejenom v dřevostavbě. Dřevěná konstrukce domů RD Rýmařov je navržená tak, aby spolehlivě odolávala vlhkosti. Rám ze dřeva chrání sádrovláknité desky fermacell a nechybí parozábrana (zabraňuje pronikání vlhkosti ze vzduchu do konstrukce). To ale neznamená, že zapomenete větrat. Udržujte v interiéru ideální vlhkost vzduchu, která se pohybuje mezi 40 a 60 %.
Pro větrání v domě je ideální rekuperace, která zajistí pravidelnou výměnu vzduchu. Zároveň nedochází ke ztrátě tepla, jako kdybyste větrali okny. Rekuperace je také mnohem účinnější. Přečtěte si, jak správně větrat, v našem článku.
Co hrozí při špatném větrání? Nejenže budete dýchat těžký, nezdravý vzduch, ale kvůli zvýšené vlhkosti hrozí vznik plísní, s nimiž jsou spojené alergie a astma. Dlouhodobě vysoká vlhkost v interiéru samozřejmě neprospívá konstrukci domu.
„Zásadní je, chovat se ke svému domu dobře, starat se o něj. O auto se taky přece staráte, měníte mu pravidelně olej a chcete, aby vám co nejdéle vydrželo. Totéž platí o domě,“ říká Pavel Šimek.
.
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016Vybrali jsme pro vás 4 domy na důchod
Martina Spěváková | 23.09.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing