Návod na paletový nábytek na terasu nebo do pergoly
Paletový nábytek je hitem posledních let. Je totiž levný a můžete ho přizpůsobit daným prostorům, přesně jak potřebujete. Dá se také libovolně natřít, sestavit, opracovat a to všechno zvládne téměř každý. Není to paráda?
Několik slov o paletovém nábytku
Klasické palety a europalety tu byly už dávno. V logistice se začaly používat zhruba ve třicátých letech minulého století. Je to ale teprve nedávno, zhruba okolo roku 2000, kdy si našly své místo jako materiál k výrobě nábytku. A je to materiál naprosto dokonalý. Můžete ho poskládat, jak chcete, můžete ho nabarvit, nebo naopak zachovat vzhled přírodního dřeva. Dá se z něho vyrobit lavice, stůl, podlaha na terasu, lehátko, rošt na matraci, police nebo kompletní posezení, které se bude perfektně hodit do vaší dřevěné zahradní pergoly. Fantazii se meze nekladou.
V dnešní době je důležité chovat se hospodárně. A s paletami máte vyhráno. Zastánci recyklace vás rozhodně pochválí.
Rozdíl mezi klasickou paletou a europaletou
Na výběr máte z různých druhů palet. Ty nejlepší (a také nejdražší, zhruba od 120 do 150 Kč) jsou europalety. Europaletu poznáte už podle lepšího vzhledu nebo podle vypáleného symbolu EUR či EPAL. Tento symbol značí, že paleta splňuje přísná pravidla European Pallet Association. Co je ale důležitější, každá taková paleta má stejné rozměry a hmotnost. A to se vám bude hodit, až budete skládat jednotlivé palety k sobě a stloukat je například do jedné lavice nebo stolu. Palety stejného typu k sobě lépe pasují.
Vyrábíme lavici
Na vaši terasu nebo do pergoly budete jistě potřebovat pěkné sezení. Začneme proto s výrobou lavice, kterou můžete spojit s další a vytvořit tak velký pohodlný gauč (třeba i rohový). Je to velmi jednoduché. Na jednu lavici budete potřebovat 3-4 palety. Ze tří vyrobíte sedátko tak, že prostě dáte palety na sebe. 3 palety jsou vysoké zhruba 45 cm, což odpovídá výšce běžné zahradní židle. Co se týče hloubky, palety klidně zkraťte. Hloubka sedáku může být buď 50 cm, jako u klasické židle. Pokud ponecháte paletu celou, získáte efektní lehátko. Až se rozhodnete, palety přitlučte k sobě (ideálním pomocníkem je aku vrták nebo kladivo).
Takto vytvoříte sedací plochu a teď už jen zbývá opěradlo a područky. Opěradlo vytvoříte buď z prken, které vám zbyly, když jste palety krátili, nebo z další, čtvrté palety. Z ní budete potřebovat pouze jednotlivá prkna bez soklů. Stlučte je k sobě a připevněte na zadní stranu lavice. Ze soklů a jednoho zkráceného prkna pak vytvořte područky. Dřevo nakonec obruste, abyste si při sezení nezadřeli třísku.
- celková cena okolo 600 Kč
Vyrábíme stolek
V případě stolku je postup stejně snadný. Potřebovat budete 2-3 palety, podle toho, jak chcete mít stůl vysoký. Nám stačily 2 palety, a tu třetí nahradila kolečka, díky kterým lze se stolkem pohodlně manipulovat. Pokud byste však chtěli masivní jídelní stůl, pak doporučujeme kolečka vynechat a spíše přidat na paletách. Ty pak jednoduše stlučte k sobě, přičemž z dolní palety odstraňte prkna, která jsou tu zbytečná, a přidejte je na horní desku stolu. Finální stolek nakonec opět zabruste a natřete podle svého přání.
- celková cena okolo 300 Kč (bez koleček)
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?
Lucie Nádeníková | 16.12.2017Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je
Jana Batelková | 29.11.2017© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing