Jaká je ideální psí bouda? Poradíme vám
Váš čtyřnohý domácí mazel by měl mít pro svůj pobyt venku tu nejvhodnější boudu. Jinak hrozí, že mu bude zima, bude na něj foukat nebo mu bude dokonce malá. Jak vybrat psí boudu tak, aby posloužila jako nejlepší útočiště?
Psí bouda slouží nejen jako venkovní pelech pro spánek, ale i jako útočiště před deštěm, sněhem a větrem. Nejlepší je myslet i na její zateplení či vystlání slámou. V takovém případě dobře ochrání i krátkosrsté psy. Nejlepší je pořídit psovi boudu ze dřeva. Je možné ji pejskovi přizpůsobit na míru, dřevo dobře dýchá a má dobré izolační vlastnosti.
Ať už se rozhodnete psí boudu sami vyrobit, nebo si ji koupit, je nutné dbát několika zásad. Pokud si ji chcete vyrobit svépomocí, na internetu naleznete plánky, na kterých máte rozkreslené jednotlivé dílce. Ty si necháte nařezat v hobby marketu a poté jednoduše stlučete. Pokud chcete boudu koupit, musíte pořídit přesně takovou, která bude vyhovovat přímo vašemu psovi. Kvalitní a hezké boudy naleznete například v nabídce zahradní techniky Hecht.
Správná velikost
Nejlepší je si svého pejska změřit. Musí se vejít nejen do vnitřku boudy, ale musí také pohodlně projít jejím vchodem. U psů mladších jednoho roku zohledněte to, že vám ještě nejspíš vyroste. Když bude příliš malá, pes se v ní bude mačkat a nejspíš v ní ani nebude chtít ležet. Příliš velkou boudu bude mít zase pes problém v zimě zahřát vlastním tělem. Vstupní otvor by měl být akorát tak velký, aby se psu dobře lezlo dovnitř, ale přitom aby jím neunikalo zbytečně teplo.
Další zásady
- Odklopná střecha – střecha boudy by měla být na panty. Můžete jí nejen kontrolovat, zda je váš mazlíček uvnitř, ale usnadní vám i úklid uvnitř. Vhodná je rovná střecha, ze které se pes může rozhlížet kolem.
- Pohodlná bouda má přibližně 20 cm rezervy na každé straně.
- Nejvhodnější jsou boudy s předsíňkou – odděluje vstup od místa, kde pes spí, chrání ho před větrem a před zanášením nečistot, jako je listí nebo sníh.
- Střešní krytina – vhodný je šindel, který chrání i střechy domů. Plech je spíše nevhodný, protože se v létě hodně zahřívá a pes se o něj může poranit.
- Bouda by měla být vyvýšená, nejlépe na dřevěných hranolech. Díky tomu nepřijde do kontaktu s dešťovou vodou a bude lépe ochráněná před zimou.
- Povrch dřeva můžete natřít lazurou, která má impregnační vlastnosti. Nikdy však nenatírejte vnitřek boudy, chemie psům vadí.
- Je vhodné, když má pes výhled na příjezdovou cestu a dveře domu. Může tak snadno mapovat své teritorium, které hlídá.
Zateplení
Na zateplení boudy myslete především tehdy, když máte doma psa krátkosrstého nebo hladkosrstého plemene. Ideální je zateplit všechny strany boudy. Použít můžete polystyren, který obložíte palubkou nebo dřevotřískovou deskou, aby unikl psímu okusování. Do vnitřku můžete dát i koberec, který je ale nutné často čistit. Vhodné je dát sem i seno, do kterého se pes zachumlá. Dejte si však pozor na to, zda váš pes nemá na seno alergii, která je poměrně častá.
Pro pastevecká plemena, především ta severská, stačí pořídit jednoduchou boudu bez zateplení a předsíňky. Každopádně by ale pes, který je po celý rok venku, měl mít možnost uchýlit se na suché a teplé místo, chráněné proti větru.
A když se psovi nelíbí?
Pokud se vám stane, že je pes ke své nové boudě nedůvěřivý, buďte trpěliví. Musí si ji totiž spojit s příjemnými zážitky, aby k ní získal důvěru. Dejte mu k ní krmení, přineste mu do ní hračky a hrajte si s ním v jejím okolí. Není také vhodné psa do boudy posílat za trest.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?
Simona Volejníková | 18.09.2018Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně
Lucie Nádeníková | 20.08.2018© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing