Jak správně skladovat potraviny, aby vydržely co nejdéle
Z úsporných důvodů většinou podnikáme velké nákupy během víkendu. Naplníme ledničku a potravinovou skříň a máme jídlo klidně na 14 dní. Aby nám ale vydrželo pořád tak chutné, musíme vědět, jak ho správně skladovat.
Začněte v ledničce
V první řadě by v ledničce neměl být zmatek. Je důležité, aby měl každý druh potravin svoje vyčleněné místo. Ne každý má doma americkou lednici s obřím úložným prostorem, a tak je potřeba naskládat logicky potraviny do malé české ledničky s mrazákem. Jak na to? V první řadě si musíte uvědomit, že není dobré ledničku přeplňovat. Nepatří do ní spousta druhů ovoce, které nesnáší nízkou teplotu, a dokonce ani káva, kečup nebo hořčice. Pokud všechny tyto potraviny vyřadíte, ihned se najde místo na další důležité potraviny, které do ledničky rozhodně patří.
Každou přihrádku v lednici vyčleňte pro určitý druh potraviny:
- Většina lednic má spodní šuplíky, které jsou vhodné na skladování ovoce a zeleniny – mrkev, ledový salát, květák nebo petržel.
- U spodní přihrádky se drží nejvíce chladu, měli bychom v ní tedy uchovávat čerstvé maso uložené v uzavíratelné nádobě.
- Prostřední přihrádka je ideální na uchování mléčných výrobků, včetně másel a margarínů.
- Horní přihrádka je nejteplejší a hodí se na skladování již uvařených vystydlých jídel.
- Do dveří ledničky, kde se teplota pohybuje kolem 11 stupňů, můžeme dát nápoje. Skladování vajíček je na vás. Někdo je zastáncem skladování ve dveřích, někdo zase říká, že vajíčka nesnesou změny teploty, kterým je vystavujeme otevíráním dveří.
A co mrazák? Všechny potraviny, které putují do mrazáku, pečlivě zabalte. Je vhodné napsat si na obal i datum, kdy jsme onu potravinu do mrazáku vložili. Důležité je, že potraviny by se neměly opětovně zamrazovat a rozmrazovat. Rozmrzávat by měly vždy při pokojové teplotě, nikoliv pod horkou vodou nebo v mikrovlnné troubě. Ne každá potravina se hodí k zamrazení – brambory zesládnou a zelenina a ovoce mají zase vysoký obsah vody a před zmražením se musí spařit.
Skladování suchých potravin
Na skladování mouky, těstoviny, cukru, luštěnin a podobných suchých surovin využijeme špajz a potravinovou skříň. Špatně skladované sypké potraviny lákají moly. Pokud tedy potravinu otevřete a nespotřebujete, přesypte ji do utěsněné nádoby. Jestliže nemáte tolik místa na skladování ve sklenicích a plastových dózách, pořiďte si alespoň klipsny, kterými obal dostatečně uzavřete. Do špajzu potom dávejte suroviny, které denně nepotřebujete – například zavařeniny nebo marmelády. Pokud máte ve špajzu okno, hlavně ho opatřete jemnou síťovinou proti hmyzu.
Potřebuje vaše kuchyň obměnu? Pořiďte si barové židle do kuchyně z eshopu Divanti.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?
Simona Volejníková | 18.09.2018Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně
Lucie Nádeníková | 20.08.2018© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing