Jak se staví pergola?
Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete si dopřávat příjemné posezení s rodinou a přáteli v zahradní pergole, nebo si postavit kryté parkování pro auta.
Se stavbou pergoly je nejlepší počkat až na jaro, s její přípravou a rozmýšlením vhodného místa ale můžete začít již nyní. Jak vypadá pracovní postup stavby pergoly u nás v Maronu?
Stavební povolení
Nejprve si ověřte, zda na pergolu nepotřebujete stavební povolení. To je nutné řešit u staveb se zastavěnou plochou větší než 25 m2 a výškou 5 m. To znamená že u pergoly stavební povolení nejspíš nebudete muset řešit, rozhodně se o tom ale předem ujistěte.
Výběr místa
Prvním důležitým krokem, který předchází stavbě pergoly, je výběr vhodného místa. Položte si otázku, zda chcete pergolu zafixovat přímo ke stěně domu, nebo ji chcete postavit jako samostojnou v zahradě. Pokud se rozhodnete pro samostojnou pergolu, umístěte ji do zahrady tak, aby lákala návštěvníky k příjemnému posezení a relaxu. Pergola fixovaná k domu najde nejlepší využití jako zastřešená terasa nebo kryté parkování pro auta.
Základní náčrt
Pokud jsme vyřešili předchozí krok a máme důkladně promyšlené místo, ve kterém bude zahradě pergola nejvíce slušet, přistoupíme k jednoduchému náčrtu pergoly. Náčrt by nám měl zhruba ukázat, kolik materiálu bude na pergolu potřeba a jak to bude s její velikostí. Velikost se značně liší podle způsobu využití. Pergola pro posezení s přáteli bude asi menší, než kryté stání pro parkování aut. Vezmeme si do ruky metr nebo provázek, a vytipujeme si přesně velikost půdorysu.
Výběr materiálu
Dáte přednost raději dřevěné klasice, nebo modernímu hliníkovému provedení pergoly? Chcete pergolu využívat i v zimě? Tyto otázky si zodpovězte ještě před samotnou stavbou základů pergoly. Je potřeba rozmyslet si, zda bude pergola zastřešená a zda bude mít boční rolety pro využívání v zimě.
Základy pergoly
Pergolu bychom měli umístit na pevný základ. V místech, kde budou stát hlavní sloupy vyhloubíme základové jámy, které se následně vylejí betonem a zapustí se do nich kotevní technika.
Podlaha
Dřevěné pergole samozřejmě nejvíce sluší dřevěná podlaha, u hliníkové pergoly záleží na vašem osobním vkusu, dřevo je také skvělá volba, vybrat si ale můžete i z jiných materiálů, jako je například dlažba.
Nosná konstrukce a střecha
Nosná konstrukce se nahoře spojuje vodorovnými trámy. Pokud je konstrukce ze dřeva, namoří se a natírá speciálním protipožárním nátěrem. Střechu si můžete uzpůsobit vlastním požadavkům. Nejčastěji se u pergol setkáváme se střechou v podobě mřížky, nejmodernější trendy ale přináší mnohem vychytanější střešní řešení, díky kterým lze využívat pergolu celoročně. Pohyblivé zastřešení pergol se dokáže přizpůsobit každému počasí a lze jej ovládat pomocí dálkového ovládání. Vyniká především svou dlouhou životností a odolností.
Jak staví pergoly skutečný profesionál v oboru s dlouholetou tradicí? Podívejte se na video společnosti Maron:
Autor: Simona Volejníková
Další články z rubriky
Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka
Martina Skutilová | 21.08.2017Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč
Jana Batelková | 12.04.2016Jaké práce dělat na zahradě v dubnu
Jana Batelková | 31.03.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing