Jak se bydlí v pasivní dřevostavbě? Zn. Na horách

+ Přidat inzerát

Jak se bydlí v pasivní dřevostavbě? Zn. Na horách

Vydáno: 11.11.2016

Drsné podmínky Hrubého Jeseníku - dlouhé zimy, tuhé mrazy, sněhové vánice, nárazový vítr. Takové podmínky musí ustát pasivní dřevostavba, která stojí ve Vrbně pod Pradědem. Jak si vede? To prozradili David a Kamila v rozhovoru pro RD Rýmařov.

Původně chtěli bungalov, ale ten nevyhovoval stavebním regulativům chráněné krajinné oblasti. Kamila s Davidem se ale zlomit nenechali - na svém úžasném pozemku s výhledem na hory si nechali postavit dřevostavbu od RD Rýmařov, konkrétně pasivní dům DRAGON 130 EVO.

Výběr dodavatele domu

Zvolit správného dodavatele domu je někdy skutečně složité. Proto směřovala první otázka právě na toto téma. David odpovídá: „Pro RD Rýmařov jsem se rozhodl kvůli spoustě kladných referencí, tradici firmy, servisu a rychlosti. Náš dům byl na klíč postavený za 1 měsíc. Jsem naprosto spokojený. Odbornost na všech stupních - projektová příprava (možnosti individuálních úprav jak dispozičních, tak materiálových), obrovská variabilita specifikace vnitřního i venkovního vybavení, možnosti doladění drobných záležitostí v rámci stavby (např. umístění vývodů svítidel). S klidným svědomím můžu tuto společnosti doporučit všem, co chtějí dřevostavbu.“ Při výběru dodavatele domu se vždy zajímejte o jeho reference.

Pasivní dům ve Vrbnu pod Pradědem

Využití dotace ze Zelené úsporám

Státní dotační program Zelená úsporám přispívá na výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Toho využili Kamila s Davidem. Úřady je v jejich plánech nijak neomezovaly, a tak si šli za svým snem. Měli nádherný pozemek s výhledem na Praděd a zbývalo na něj usadit ideální dům. Rodinný dům DRAGON 130 EVO jim svými vnitřními dispozicemi naprosto vyhovoval. „Teď obýváme celý dům, ale na stáří se plánujeme přesunout do přízemí, kde je ložnice, koupelna a kuchyň s obývacím pokojem,“ říká David.

Dřevostavba má difúzně otevřenou konstrukci, kterou si majitelé vyžádali. Jak sami říkají, vnímají ji jako zdravější z hlediska vnitřního klimatu domu. Vždy ale záleží na tom, jak se dům obývá, jestli se správně vytápí a větrá…

Způsob vytápění a ohřev vody

Na energetickou spotřebu domu má vliv mnoho faktorů. Nejzásadnějšími ale jsou konstrukce domu a způsob vytápění a ohřevu vody. V pasivním domě ve Vrbnu pod Pradědem je všechno na elektřinu. Systém vytápění je teplovodní (v přízemí je podlahové topení, v patře otopná tělesa). Zdrojem tepla je 600l akumulační zásobník, který může být vytápěn 3 způsoby - elektrickou spirálou (9kW), solárními panely (4 panely na střeše) nebo krbovými kamny s výměníkem. Na ohřevu teplé vody se podílejí stejná média jako na systému vytápění. Krbová kamna se přitom využívají pouze na 5 %. Majitelé je vnímají spíše jako záložní zdroj při výpadku elektřiny.

Přestože celý dům ovládá elektřina, roční výdaje za provoz domu jsou maximálně 22.000 Kč, což je 1.800 Kč měsíčně. V takových drsných horských podmínkách je to až neuvěřitelné, nemyslíte?

Interiér pasivního domu ve Vrbnu pod Pradědem

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑