Jak probíhá sanace vlhkého zdiva krok za krokem
Máte vlhký dům, mokré zdi a plíseň v bytě? Máte obavy, že budete muset přikročit k podřezání základů? Pokud se jedná o vzlínající vlhkost, pak je řešení poměrně jednoduché, rychlé a efektivní!
Vzlínající kapilární vlhkost způsobuje nasákání vody do zdiva nad terénem. Aby se stěnou dále nešířila, je třeba zajistit tzv. horizontální sanaci, která se provádí injektáží speciálního krému po celé délce stěny. Na následujících řádcích si můžete přečíst, co od takové aplikace krému můžete očekávat.
Víte, jaké jsou příznaky vzlínající vlhkosti? Pokud ne, pozvěte si odborníka, nebo si přečtěte článek - 3 otázky a odpovědi ohledně vlhkosti ve zdech.
Co je injektážní krém proti vzlínající vlhkosti
Přípravků na sanaci zdiva existuje několik druhů, my však doporučujeme Kiesol C, protože má celou řadu předností:
- snadná a rychlá aplikace
- připraven k okamžitému použití
- jednoduchá kalkulace spotřeby v závislosti na průměru a hloubce vrtu
- nízká spotřeba, vysoká účinnost, 80 % účinné látky
- vhodný až pro 95 % zavlhčení zdiva
- na silanové bázi, bez rozpouštědel
- balení: hliníkové sáčky 550 ml, nebo kbelík 5 l a 15 l
Injektážní krém Kiesol C lze tedy použít i pro vysoký stupeň zavlhčení zdiva. Zvláště vhodné je potom pro pohledové zdivo z cihel a kamene.
Odstranění vzlínající vlhkosti krok za krokem
Pro aplikaci injektážního krému je třeba celá řada příslušenství: kvalitní vytlačovací pistole, která umožnuje aplikaci z hliníkového sáčku o objemu 550 anebo tlakové či netlakové zařízení, dále je potřeba aplikační koncovka o délce 400 mm. O tom, kolik je třeba samotného krému Kiesol C, se dočtete z následujícího příkladu:
Podle dalšího postupu zvládnete sanaci dokonce i samy. My vám však doporučujeme přizvat si vždy odbornou firmu, která za svou práci ručí, nebo alespoň šikovného řemeslníka, který má už s aplikací injektážního krému své zkušenosti.
1. Příprava zdiva
Omítka v oblasti budoucích vrtů je třeba odstranit, aby přes ni nevzlínala vlhkost. Obnažení zdiva je navíc důležité pro stanovení roviny vrtů. Následně změříme tloušťku zdiva a jeho délku plus rovinu vrtů a rozteč vrtů a jejich délku.
- Rovinu vrtů volíme nad terénem, co nejblíže k podlaze, nejlépe do spáry zdiva.
- Injektáž se řídí směrnicí WTA 4-4-04, kde je stanovená maximální rozteč vrtů 120 mm. Délka vrtu je pak zpravidla tloušťka zdiva mínus 30 mm. V případě krému Kiesol C není nutné vytvořit vrty pod určitým úhlem. Hladina vrtů může tzv. oscilovat, dle struktury zdiva, jen je vždy nutné dodržet předepsanou rozteč, tedy max. 120 mm.
2. Aplikace
Jakmile máte připravené vrty, začněte s aplikací krému. Injektážní nástavec přitom vsuňte vždy na konec vrtu. Jako pomůcka vám poslouží páska na nástavci, kterou si naznačíte délku, čili hloubku vrtu. Díky ní budete mít jistotu, že jste zainjektovali celý vrt. Následně stiskněte páku vytlačovací pistole, přičemž po jednom až dvou stisknutích povytáhněte nástavec cca o 50 mm směrem ven a pokračujte v dalším plnění. Toto opakujte až do úplného naplnění vrtu.
Vrty není nutné uzavírat. Pokud jde o pohledové zdivo či kámen, pak ale zaplňte vrty pomocí cementové malty, která poslouží jako zátka. Po vyschnutí můžete opravit zeď a omítku do původní podoby. A je hotovo!
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing