Jak postavit plot svépomocí? Poradíme vám v dnešním článku

+ Přidat inzerát

Jak postavit plot svépomocí?

Vydáno: 31.07.2015

Ploty jsou podstatnou součástí našich zahrad, stavebních parcel a pozemků. Mezi základní funkce kvalitního oplocení v první řadě patří ochrana majetku před zloději či vandaly. V druhé řadě ploty zajišťují vaše soukromí. Stavba plotu je pak jednou z mála stavebních činností, kterou si můžete udělat sami.

Zdá se vám montáž plotu obtížná? Opak je pravdou. Stačí jen znát pár základních postupů a mít alespoň průměrně šikovné ruce. Ptáte se tedy, jak postavit plot svépomocí? Čtěte dál.

Obstarání materiálu a úprava terénu

V první fázi je nezbytné nakoupit vše potřebné. Na co nesmíte zapomenout? Rozhodně ne na sloupky, napínací drát, plotové vzpěry, vázací drát, pletivo, zemní vrták, provázek, vodováhu, kolečko a beton. Pokud máte materiál připravený, pusťte se do úpravy terénu.

V této části stavby se vám bude hodit: provázek, dřevěné kolíky a pásmo. Správné vyměření pozemku je základ. Pamatujte na to, že by váš plot nikdy neměl zasahovat na pozemek vašeho souseda. Předejdete tak zbytečným sporům. Pomocí kolíků si vyznačte místa pro sloupky. Doporučená vzdálenost mezi sloupky se pohybuje od dvou do tří metrů. V rozích a po cca po pětadvaceti metrech, by měly být sloupky podepřené plotovými vzpěrami.

Vrtáš, vrtám, vrtáme a navíc také betonujeme

Nyní přichází na řadu zemní vrták. Díry doporučujeme hloubit do zámrzné hloubky 60-80 cm. Pro vzpěry pak stačí vyhloubit díry do 40 cm. Sloupek vložte do připravené jamky a zalijte ho betonem. V dalším kroku sloupek pomocí vodováhy srovnejte a upěchujte beton. Zároveň betonujte i plotové vzpěry pod úhlem 45 stupňů a ve vzdálenosti 30 cm od čepičky. Takto zabetonovaný plot je třeba nechat důkladně vytvrdnout. A to minimálně 3 dny – doporučujeme však raději celý týden.

Rozhodli jste se pro živý plot? Pak si rozhodně nezapomeňte pořídit speciální nůžky na živý plot, díky kterým dáte svému plotu formu a styl.

Vypínání pletiva

Další fází stavby je vypínání nosného drátu. Ten upevněte na každý sloupek ve třech úrovních - nahoru, doprostřed a na spodní část sloupku. Jako další přichází na řadu pletivo. Přivažte jej k prvnímu sloupku pomocí vázacího drátu. Pletivo postupně „připínejte“ po celém obvodu pozemku. K upevnění vám pomohou vrchní háčky. A je hotovo!

Autor: Barbora Krejčí

Další články z rubriky

VELOX: Osvědčený stavební systém

Martina Spěváková | 01.09.2019

VELOX: Osvědčený stavební systém

Jestliže jste ještě neslyšeli o unikátním stavebním systému VELOX, zpozorněte. Pyšní…

Neduhy dřevostaveb

25.04.2019

Neduhy dřevostaveb

Nebudeme zastírat, že dřevostavby čelí mnoha mýtům a polopravdám. V posledních 10…

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Martina Spěváková | 03.10.2016

Bydlení v dřevostavbě: jaké je?

Dřevostavby se dnes skloňují ve všech pádech. Pokud jste budoucím stavebníkem a právě se…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑