Jak pokácet strom na vlastním pozemku
Jak se změnila legislativa v kácení stromů, kde všude můžete pokácet stromy bez povolení, nebo jaké údaje budete potřebovat k vyřízení žádosti, vám poradíme v dnešním článku.
Co říká zákon
Okolo problematiky kácení a ořezu stromů panují značné nejasnosti. Jak by ne, když se také vyhlášky neustále mění. Ta poslední platila pouze od července 2013 do listopadu 2014 a dovolovala volné kácení na vlastní zahradě, za kterou se však nepovažovaly zahrady v zahrádkářských koloniích apod. Zkrátka chybička se vloudila a tak byla opět potřeba změna legislativy.
Aktuální předpisy se řídí novelou vyhlášky č. 189/2013 Sb.
Pojďme si tedy ve stručnosti vysvětlit, jaká jsou aktuální pravidla v roce 2015. Čtěte pečlivě a představu, že si na své zahradě můžete pokácet kdykoliv, cokoliv, raději pusťte z hlavy. Pokuty nejsou zrovna malé.
Předpisy pro ovocné stromy
Od 1. listopadu 2015 můžete bez povolení (v době vegetačního klidu) kácet ovocné dřeviny na zahradách rodinných a bytových domů, u rekreačních objektů a v zahrádkářských koloniích. Vše ovšem záleží na definici pozemku, na kterém chcete kácet. Musí to být pozemek ´zapsaný v katastru nemovitostí jako zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.´ Výklad zahrady z předchozí vyhlášky byl totiž sporný a diskriminoval zvláště majitele zahrádkářských kolonií.
Ke kácení si vždy pozvěte odborníky, a to i když se nejedná o rizikový strom. Díky pojízdnému lešení či pracovním plošinám to zvládnou rychle a především bezpečně.
Předpisy pro neovocné stromy
Ostatní, neovocné dřeviny můžete také kácet bez povolení, váš strom ovšem musí mít obvod kmene menší než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí. Pokud tuto podmínku váš strom nesplňuje, musíte zažádat o povolení na odboru životního prostředí při místně příslušném obecním či městském úřadu. Povolení je zdarma a bude vám uděleno (případně zamítnuto) ve lhůtě 30 dnů od podání vaší žádosti. K žádosti budete potřebovat:
- jméno a adresu žadatele;
- doklad o vlastnictví pozemku;
- specifikaci dřevin (počet a druh);
- obvodu kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí;
- zdůvodnění žádosti.
K tomuto opatření se ministerstvo uchýlilo po značném úbytku zeleně, který měla za následek předchozí vyhláška.
O povolení byste museli také žádat, pokud byste chtěli skácet keřový porost o celkové rozloze nad 40 m2. Další informace by vám měli poskytnout pracovníci odboru životního prostředí na vašem úřadě.
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
Jak se staví pergola?
Simona Volejníková | 07.03.2018Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka
Martina Skutilová | 21.08.2017Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč
Jana Batelková | 12.04.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing