Jak na drobné stavby v zahradě
Spřádáte plány na zkrášlování vaší zahrady? Při dlouhých zimních večerech budete mít dostatek času na to, abyste si pořádně promysleli, jak svou zahradu na jaře vylepšíte.
Nejčastější stavbou na zahradách bývá altánek či pergola. Poskytují nám příjemné posezení od jara do podzimu. Pergolu můžete nahradit také markýzou, která je méně obvyklá, ale svůj účel splní naprosto dokonale. Při plánování pergoly je velmi důležité, abyste vybrali co nejvhodnější umístění. Vyhněte se severní a východní straně, kde slunce nesvítí vůbec nebo pouze v ranních hodinách. Ideální je umístění pergoly na jihozápad. Na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko, si užijete příjemných teplých paprsků, v létě vám pergola naopak poskytne stín.
Na výběr máte také ze dvou základních druhů konstrukcí. Klasikou, která nikdy neomrzí, jsou dřevěné masivní trámy. Pergoly s hliníkovou konstrukcí jsou zase velmi moderní. Poskytují vám možnost nejrůznějších vychytávek, jako je například zatahovací střecha s dálkovým ovládáním (podobné možnosti má také markýza).
Okrasné zídky a chodníky promění vaši zahradu
Okrasné zahradní zídky jsou velmi žádané. Výškově odstupňují zahradu, která poté působí zajímavěji a je velmi atraktivní. Jak ale takovou zídku postavit? Pokud máte raději přírodní materiály, zvolte kámen a suchou výstavbu zídky. Jedná se o poměrně časově náročný postup, kdy skládáte jednotlivé kameny na sebe tak, aby do sebe perfektně zapadaly, a ničím je nespojujete.
Jestliže jste přívrženci spíše pravidelných tvarů, doporučujeme vám zahradní zídku z okrasných cihel, nebo tradičních stavebních materiálů – porobetonu či pálených cihel, které následně omítnete. Zídku stavíme vždy na betonový základ. Jako pojivo použijte maltu nebo speciální lepidla. Při ruce mějte vodováhu, metr, gumovou paličku, zednickou lžíci a brusku s brousicím kotoučem na kámen, žulu a stavební materiály. Cihly pokládáte podélně - převazujete na půlku cihly.
Chcete vybudovat terasu, stání pro automobil či okrasné chodníčky? S pokládkou venkovní dlažby vám poradíme v tomto článku.
A jak je to s povolováním drobných staveb na zahradě?
- Pergola, altán, přístřešek pro osobní automobily, dřevník – pokud nepřesáhne plocha vymezená sloupy přístřešku 25 m2, stačí vám pouze vydání územního souhlasu. Do této plochy se nezapočítává přesah střechy. Stavba musí být umístěná 2 m od hranice pozemku, v opačném případě musíte zažádat o výjimku se souhlasem souseda.
- Bazén – jestliže plánujete bazén do 40 m2, postačí vám vydání územního souhlasu, který vydává stavební úřad. Vzdálenost bazénu od hranice pozemku není nijak normována.
Nezapomínejte na bezpečnost práce. Při stavbě drobných zahradních staveb používejte ochranné pomůcky a pevnou pracovní obuv Bennon s protiskluzovou podešví.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing