Jak fungují spektrometry na třídění kovů?
Spektrometry jsou klíčovou pomůckou šrotařů, kteří s nimi zjišťují složení materiálů. Používají je, aby rychle a přesně analyzovali kovy, slitiny a další materiály, které k nim zákaznici odevzdávají. Chcete se dozvědět, jak tyto spektrometry fungují? Přečtěte si to v našem článku.
Spektrometrie, alfa a omega všech kovošrotů
Spektrometrie je metoda, kterou se dá určit složení různých materiálů. A přístroje, které se při něm používají, jsou tzv. spektrometry. Tyto analyzátory jsou alfou a omegou českých šrotařů, kteří používají jejich ruční, mobilní varianty. S nimi dokáží rychle a hlavně přesně měřit chemické složení kovového odpadu. Ptáte se ale, jak vlastně spektrometry fungují? Trochu vám to přiblížíme.
Jak fungují ruční spektrometry
Spektrometry využívané v kovošrotech mají speciální detektory pro analýzu kovů a slitin (i nekovových materiálů), které fungují na principu rentgenu. Lépe to ale definuje nová technologie X-ACT COUNT, kterou vynikají všechny kvalitní spektrometry. Tato technologie využívá detektory s velkou plochou a excelentním rozlišením. Není s nimi problém snímat i velmi lehké prvky, které by jiné analyzátory nemusely zachytit (hliník, křemík, fosfor apod.).
Spektrometry usnadňují šrotařům výkup barevných kovů. Zákazník i pracovník kovošrotu mají dokonalý přehled o materiálech a tedy i o tom, zda odpovídá cena.
Se spektrometry lze přitom analyzovat vzorky různé velikosti a různých tvarů. Stačí přiložit analyzátor a paprsek už provede práci za vás. Použití je pro obsluhu samozřejmě naprosto bezpečné a nevyžaduje žádné ochranné pracovní pomůcky.
Signály, které detektory zachycují, vyhodnocuje speciální elektronika a zobrazuje je na velkém displeji. Některá zařízení navíc přenáší zobrazená data na vaše USBčko nebo s pomocí Bluetooth, kam potřebujete. Kvalitní spektrometry jsou také dodávány s kompletním softwarem pro tisk protokolů, tabulek atd.
Jen ty nejkvalitnější přístroje vydrží
Na spektrometru se nevyplatí šetřit. Jen ty nejmodernější a nejkvalitnější totiž dokážou pracovat bez problému v prachovém prostředí, jsou voděodolné a vydrží dlouho na jedno nabití. To chce ale vidět v akci na vlastní oči, těžko vám to dosvědčíme jenom slovy. Zkuste to a uvidíte sami!
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing