Hydroizolace spodní stavby zabrání vzlínající vlhkosti
Hydroizolace je doslova základem každé stavby. Dobře provedená hydroizolace je předpokladem dlouhé životnosti budovy a jejího bezproblémového fungování. Na hydroizolaci nesmíte šetřit!
Věděli jste, že již 2000 let př.n.l. staří Kassitové na území Mezopotámie izolovali stavby? Budovy ve městě Babylon byly izolovány pomocí jílu, pemzy a včelím voskem. Pozadu nesměli samozřejmě zůstat Řekové a Římani, kteří používali cement a keramiku. A jejich stavby stojí dodnes. My naštěstí můžeme používat moderní a daleko účinnější technologie a materiály určené k hydroizolaci spodních staveb. Od dehtů jsme postoupily až k prefabrikovaným systémům.
Hydroizolace asfaltovými pásy
U budov se nejčastěji setkáváme s hydroizolací asfaltovými pásy. Tzv. lepenka, jak ji často kupujeme ve stavebninách, se skládá z vrchní ochranné vrstvy tvořené většinou hrubozrnným minerálním posypem, vrchní vrstvy asfaltu z živice, plniv, modifikátorů a komponentů, výztužné vložky, spodní vrstvy asfaltu upravené pro snadné natavení a spodní ochranné folie. Pokud nevíte přesně, jaké asfaltové pásy koupit (je více druhů), nechte si poradit ve stavebninách.
Postup pro zpracování asfaltových pásů
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob hydroizolace spodní stavby je natavování asfaltových pásů na povrch základové desky. Budete potřebovat asfaltový penetrační lak, hořák, plynovou bombu a hák, který si vyrobíte. Stačí násada a k ní připevněný ohnutý drát.
- Penetračním asfaltovým lakem natřete beton a necháte zaschnout. Pokud penetraci nenecháte zaschnout a budete pokračovat v práci, hrozí vzplanutí napenetrovaného povrchu.
- Asfaltový pás nejprve rozbalte, nechte ho chvíli ležet, aby se vyrovnal, a poté ho srolujte z jedné strany do půlky a z druhé strany do půlky. Zajistíte si tak, že při natavování se vám nebude pás hýbat.
- Vyrobený železný hák máte v jedné ruce a v druhé ruce máte hořák. Hákem si zaseknete zabalený asfaltový pás a zespodu ho natavujete. Pomalu rozbalujete pás.
- Pás musí k betonu přilnout po celém svém povrchu, neměly by vám vznikat "bubliny". Pak dochází ke snadnému narušení asfaltového pásu a tedy celé hydroizolace.
Pokud stavíte svépomocí, doporučujeme vám položit hydroizolaci nejprve pod obvodové zdivo a nosné příčky. Neizolujte celou plochu základové desky, to uděláte těsně před realizací podlah.
Proč je hydroizolace tak důležitá
Základové konstrukce jsou nejnamáhanější části domu a musí čelit neustále přítomné vodě v podloží. Hydroizolace je technologické opatření, které zabraňuje prostupu vody (v jakékoliv podobě) do stavební konstrukce. Při absenci hydroizolace se pak setkáváme se vzlínající vlhkostí zdiva a vzniku plísní na stěnách. Pokud bydlíte v lokalitě, kde se v půdě hojně akumuluje voda, doporučujeme ještě provést drenáže kolem základových pasů.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing