Hlavní zásady při stavbě pletivového plotu
Uvažujete o oplocení vašeho domu pomocí pletivového plotu? Při správné instalaci vám plot z pletiva bude sloužit dlouhá léta. Poradíme vám, jak na to a na co nezapomenout.
Pletivový plot je dobrou variantou oplocení vašeho domu nebo pozemku. Může sloužit jako dočasná, nebo při dobrém provedení i jako stálá, možnost oplocení. Pletivový plot se většinou využívá kolem zahrady, na boční a zadní oplocení domu a podobně. Co je však dobré vědět, než začnete se stavbou plotu z pletiva?
Jaké jsou druhy pletivového oplocení?
Nejčastěji se staví dva základní druhy pletivového oplocení, a to s podhrabovouu deskou a bez podhrabové desky. Tato deska slouží k zabránění podhrabání plotu například psem nebo jiným zvířetem. Jedná se o betonový panel, který se využívá pod pletivové oplocení místo betonové podezdívky. Také zabraňuje prorůstání plevelu a trávy do pletiva nebo poškození sekačky nebo motorové kosy při sekání kolem plotu.
Kolik musím pořídit na svůj plot materiálu?
Před samotnou stavbou je dobré si spočítat, co vlastně budete potřebovat a kolik materiálu je třeba zakoupit. Také je vhodné se informovat, které sloupky se hodí pro vaši realizaci a jaký druh pletiva je k vašemu pozemku vhodný.
Ke stavbě pletivového plotu budete potřebovat:
- plotové sloupky
- vzpěrné sloupky
- napínací (vodicí) drát
- pletivo na plot
- vázací drát
- beton
U plotu bez podhrabové desky počítejte s roztečí mezi jednotlivými sloupky přibližně 3 metry. Na každém koncovém a brankovém sloupku přitom musí být vzpěrný sloupek, který musíme umístit také v každém zlomu v trase a také na každých 30 metrů plotu. K tomu je třeba počítat délku napínacího drátu, který by měl být vedený do výšky minimálně 130 cm v dolní a v horní části oplocení. Podle těchto zásad je tedy třeba propočítat, kolik materiálu budeme na stavbu plotu potřebovat.
Tip! Začínáte se stavbou svého domu nebo garáže? Zajímejte se o závitové tyče, které ztuží každou konstrukci!
Jak začít se stavbou pletivového plotu
Pokud jste se rozhodli pro obyčejný pletivový plot, který není opatřen podrhabovou deskou, betonujte sloupky ve vzdálenosti přibližně 2,5 – 3 m od sebe. V první řadě si připravte terén, který musí být zbaven vysoké trávy, kořenů a jiných překážek. Poté vykopejte nebo vyvrtejte díry pro krajové sloupky, které můžete zabetonovat betonem nebo rychlobetonem. Mezi krajové sloupky po zaschnutí betonu natáhněte provázek a podle zvolené vzdálenosti naznačte díry pro ostatní sloupky.
Po vyvrtání děr začněte s betonáží. Dbejte však na stejnou výšku sloupku nad zemí a na úhel 45 °, pod kterým sloupky instalujte. Vzpěrný sloupek instalujte vždy na krajovém sloupku, a to vždy směrem k druhému krajovému sloupku (směrem dovnitř). Měl by být zapřen ve výšce cca 2/3 krajového sloupku. Vše necháme 2 – 3 dny zatvrdnout.
Zavěste pletivo a máte skoro vyhráno
Po zatvrdnutí pletiva na plot napněte vodicí drát. Pokud máte klasické pletivo, které má napínací drát zapletený, je jeho instalace jednoduchá. Začátek role se připevní k prvnímu sloupku tak, aby se dalo pletivo bez mezery vyvázat ke sloupku. Poté jej rozbalíme a postupně uchytíme úvazy ke sloupkům.
Pletivo musí přesně vyjít přesně ke sloupku. Pokud role při připevňování nevyjde přesně ke sloupku, zkraťte ji tak, aby se dala dopnout pomocí napínacích elementů.
Pletivo, které není opatřeno zapleteným upínacím drátem, musíme rozbalit a začít jej postupně navěšovat na napínací drát, který jsme si předem nainstalovali. Když role skončí, vezmeme další a spojíme role k sobě drátem. Tímto způsobem pokračujte na konec plotu, kde roli přesně zakončíte a vyvážete ke sloupku. Poté jen přivažte pletivo k prostřednímu drátu.
Na co nezapomenout a nač si dát pozor
- Sloupky nelze betonovat, pokud je venkovní teplota nižší, než 4 °C. Při vyšších teplotách beton přikryjte raději kartonem.
- Napínací drát při rozvazování nepouštějte, nebo se nekontrolovatelně zašmodrchá a bude znehodnocen. Odvíjejte jej opatrně a při odložení je třeba jej něčím zatížit.
- Pokud budete při stavbě plotu instalovat zahradní bránu či branku, usaďte nejprve branku a poté dotáhněte poslední díly plotu, aby byla výška plotu a branky jednotná.
- Pokud jste zakoupili strojově skládané pletivo, nenavěšujte jej rovnou. Některé dráty by se mohly zachytit za háček a struktura by mohla být zbytečně poničena. Před navěšováním pletivo rozmotejte a znovu jej srolujte do role. Až poté jej navěšte.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
VELOX: Osvědčený stavební systém
Martina Spěváková | 01.09.2019Neduhy dřevostaveb
25.04.2019Bydlení v dřevostavbě: jaké je?
Martina Spěváková | 03.10.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing