Dřevěné masivní podlahy v koupelně? Proč ne?!
Propadli jste kouzlu dřeva a chcete ho mít i v koupelně? Žádný problém. Díky moderním způsobům pokládky a špičkovým povrchovým úpravám si to můžete dovolit.
Dřevěné podlahy se hodí nejenom do obýváku, ložnice, jídelny nebo kuchyně. Díky novátorským metodám pokládky a moderním povrchovým úpravám se mohou dávat podlahy z masivu i do koupelny. Dnes už jim žádné "bobtnání, kroucení a plísně" nehrozí. Takže popusťte uzdu fantazii a dejte se do plánování vaší nové koupelny celé ve dřevě.
Před samotným výběrem dřevěné masivní podlahy se soustřeďte na volbu dodavatele. Dejte přednost firmě, která se přímo specializuje na koupelny a má s pokládkou dřeva zkušenosti. V opačném případě se s dlouhou životností vaší podklady rovnou rozlučte. Pokládka dřevěné podlahy musí být těsná, tzn. mezi jednotlivými prkny nesmí být mezery, do kterých by mohla zatékat voda (což platí i pro lišty). Podlaha se také většinou lepí napevno k podkladu, aby nedošlo k průniku vody pod dřevo. To vše vám správný dodavatel vysvětlí.
Koupelnám vévodí exotické dřevo
A nyní už k výběru samotné podlahy. Vůči navlhnutí, horku a dokonce i slané vodě je nejvíce odolné tropické dřevo - konkrétně Teak, Iroko, Wenge nebo exotická Maçaranduba a Ipê. Tyto dřeviny jsou mastné, respektive obsahují éterické oleje, které je chrání před vlhkem a vznikem plísní. Jejich vysoké kvalitě ovšem odpovídá i cena. Exotické dřevo je finančně náročnější. Na druhou stranu, pokud byste zvolili jiný typ dřeviny, museli byste pravděpodobně investovat do lepší povrchové úpravy a to by se vám taktéž prodražilo. A navíc, nemohli byste si být jistí, že vám takto ošetřené dřevo vydrží.
Povrchová úprava a pravidelná údržba
Aby měla vaše vybraná dřevěná masivní podlaha dlouhou životnost, zaměřte se na kvalitní povrchovou úpravu. Ta je kromě výběru vhodné dřeviny tím nejdůležitějším. K povrchové úpravě zvolte raději olej nežli lak. Olej uzavře póry a ochrání je před vlhkostí. Používat se mohou také různé disperzní lazury, které pokryjí dřevo filmem a zvýrazní tak jeho přirozenou strukturu.
Při čištění dřevěných podlah to nepřehánějte s namáčením a používejte speciální šetrné přípravky.
I při sebelepší povrchové úpravě však počítejte s tím, že se budete muset o svou dřevěnou podlahu pravidelně starat. Povrch dřeva při kontaktu s vodou hrubne, a proto je třeba podlahu čas od času přebrousit a znovu napustit olejem. Přebroušení podlahy je však velká výhoda dřevěných krytin. Jiné typy podlah vám to nedovolují a pak vám nezbyde nic jiného než vyměnit prkno (pokud to vůbec půjde) či celou podlahu.
Kompromis na závěr
Mít dřevěnou masivní podlahu v koupelně není levná záležitost, a proto pro vás máme levnější variantu. Pořídit si můžete například keramickou dlažbu s imitací dřevěné podlahy. Dnešní výrobci se předhánějí v nabídce těchto obkladaček a nabízí vám nepřebernou škálu různých vzorů. Věrná podoba dřevu se v nich nezapře!
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?
Simona Volejníková | 18.09.2018Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně
Lucie Nádeníková | 20.08.2018© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing