Bezpečí dětí na zahradě
Se začátkem jara vám přinášíme několik doporučení, jak zabezpečit zahradu, aby vaše děti nepřišly k úrazu.
Bazén
Začneme snad nejtypičtějším zahradním vybavením, které je pro děti skrytým nebezpečím - bazénem. A to nemluvíme jen o velkých rodinných bazénech, ale také o těch dětských, malých, například nafukovacích. I kvůli nim může dojít k tragédii. Raději proto:
- Pokud nemůžete na děti neustále dohlížet, nechte kryt bazénu zavřený.
- Nešetřete na materiálech a kolem bazénu zbudujte okraj z protiskluzové dlažby.
- Nenechávejte schůdky na hraně bazénu, ale raději je uklízejte.
Nejen bazén ovšem může být pro děti nebezpečný. Stejně tak to může být kdejaká zeď, strom, nebo sousedova garáž. Stačí chvilka nepozornosti, ledabyle opřený žebřík a nehoda může být na světě. Rozhlédněte se proto po zahradě, vžijte se do svého rošťáka a zbavte se všeho, co by mohl využít k neplechám!
Inventura v zahradním domku
Kromě bazénu jsou nejčastější příčinou úrazu dětí na zahradě různé stroje a nářadí. Děti by k nim neměly mít snadný přístup. Nastartovat sekačku, sundat z police pilu, sekeru, nebo nůžky na větve - ať se vám to zdá jakkoli nemožné, děti jsou dost vynalézavé a není to pro ně problém. Zapamatujte si proto pár pravidel:
1. Nenechávejte děti bez dozoru (zvlášť ty nejmenší).
2. Veškeré nářadí, nástroje a stroje uchovávejte mimo jejich dosah.
Stejná pravidla platí také pro chemikálie, hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, které jsou běžnou součástí výbavy v zahradním domku. Doporučujeme je uzavřít do uzamykatelné skříňky a všechny je navíc řádně zavřít do různých nádob (děti se dostanou snad všude).
Nechte si děti hrát, ale bezpečně!
Zahrada je místem k relaxaci a zábavě. Častým „jevem" na zahradě je proto například trampolína. Děti ji milují, a tak když rodiče někde vidí trampolíny v akci, neváhají je svým ratolestem koupit. S jejich pořízením se ovšem pojí otázka bezpečnosti, která by měla být na prvním místě.
Více o bezpečnosti na trampolíně si přečtěte například v tomto článku.
K trampolínám se běžně dodávají buď hladké hřeby, nebo bodáky s protihroty. Pokud jste měli ve vašem balení tu první variantu, pak ji rovnou zahoďte a pořiďte si do výbavy pořádnou kotvící sadu. Pomocí pásů a kotvících bodáků upevněte konstrukci trampolíny přímo do země a tím zajistěte její stabilitu.
Pozor na jedovaté rostliny
V neposlední řadě jsou přirozenou příčinou úrazů a nehod jedovaté rostliny. Občas totiž koupíme něco, o čem ani nevíme, že je zdraví škodlivé. Vždyť ta rostlina je tak nádherná, tu přece musíme mít! Lépe, než se ale pak strachovat o zdraví nebo dokonce život vašich dětí, to se raději před nákupem rostliny vždy informujte, zda není pro vaše děti nebezpečná.
Autor: Milena Pelikánová
Další články z rubriky
Jak se staví pergola?
Simona Volejníková | 07.03.2018Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka
Martina Skutilová | 21.08.2017Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč
Jana Batelková | 12.04.2016© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing